doradca finansowy

Co warto zwiedzić w zachodniopomorskim?

włącz .

CIUCHCIALato jest okresem urlopów, jednakże aby w pełni wykorzystać czas wolny od pracy warto przygotować sobie plan podróży. Na tych, którzy zdecydowali się na odwiedzenie zachodniopomorskich miejscowości czeka wiele atrakcji związanych z walorami natury, zabytkami czy też miejscami, których po prostu nie można ominąć. Województwo zachodniopomorskie łączy w sobie wszystko to, czego oczekuje niemal każdy turysta.


Dla osób nastawionych na zwiedzanie, wiele miast z województwa zachodniopomorskiego oferuje obejrzenie zabytków, których historia sięga nawet XIII wieku. Jednym z nich jest kościół św. Stanisława Kostki w Chwarszczanach (zbudowany w połowie XIII wieku), który dawniej był kaplicą templariuszy. Ze względu na swoją długą historię uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków województwa. Kolejnym zabytkiem, którego nie można ominąć w trakcie urlopu jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim (zbudowana w 1242 roku). Jest to potężna świątynia gotycka, która dzięki procesom przebudowy jakie przechodziła w ciągu wieków łączy też elementy innych stylów architektonicznych. Pasjonatów średniowiecza z pewnością zachęci zamek rycerski w Świdwinie, ufundowany przez margrabiów brandenburskich, a zajmowany później przez joannitów. Obecnie w zamku zwiedzić można salę widowiskową mieszczącą 2000 osób oraz salę rycerską. Wybrać można się na organizowany co roku na zamku konkurs poetycki im. Jana Śpiewaka lub napić się piwa w pubie.
Miejscem posiadającym znacznie krótszą historię jest Bulwar Jana Szymańskiego w Kołobrzegu. Odwiedzający mogą przy okazji wejść na kołobrzeskie molo, zobaczyć zabytkową latarnię morską oraz Pomnik Zaślubin Polski z morzem.
Niedaleko bulwaru znajduje się Dzielnica Uzdrowiskowa w Kołobrzegu, na terenie której funkcjonuje wiele pensjonatów i hoteli, gdzie odwiedzający mogą się zrelaksować i w pełni korzystać z dobrodziejstw natury w pobliskim Parku Nadmorskim, w sanatoriach takich jak Arka, Bałtyk, Ikar, Lech, Perła Bałtyku, Węgiel Brunatny. Odwiedzić można szpitale uzdrowiskowe takie jak Mewa lub Słoneczko a także skorzystać z usług Zakładu Przyrodniczoleczniczego. Będąc w Kołobrzegu można przy okazji zobaczyć widowiskową Fontannę „Szczęki", ukazującą swoje walory wizualne zwłaszcza po zmroku w blasku świateł. Warto odwiedzić również Park Zdrojowy w Świnoujściu. Na tych 58 hektarach przespacerować można się alejkami otoczonymi bukami i lipami. W pobliżu znajduje się wiele sanatoriów, pensjonatów oraz domów wczasowych, których historia sięga nawet końca XIX wieku. Całe województwo zachodniopomorskie sprzyja rozwojowi tego typu ośrodków, gdyż teren ten charakteryzuje się łagodnym klimatem oraz bogatymi złożami borowin.
Dla osób zainteresowanych fauną i florą województwa zachodniopomorskiego otwarta została zagroda pokazowa żubrów w Międzyzdrojach, gdzie zobaczyć można nie tylko żubry, ale też inne zwierzęta żyjące w pobliskich lasach, takie jak sarny czy dziki. Dla ułatwienia zagrody poprzecinane są alejkami i pomostami widokowymi, a dzięki znajdującym się gdzieniegdzie ławeczkom istnieje możliwość spożycia posiłku w gronie rodziny. Zarówno zagroda w Międzyzdrojach jak też Park Linowy w Koszalinie są atrakcjami skierowanymi głównie do najmłodszych. W Parku linowym znajdują się specjalnie skonstruowane dla dzieci trasy linowe, ale przewidziano też darmowe bilety dla rodziców. W Kołobrzegu cała rodzina ma okazję wybrać się na rejs po Bałtyku repliką łodzi Wikingów, podczas którego nie tylko można podziwiać piękne widoki na Kołobrzeg i okolice, ale również wstąpić do restauracji lub kawiarni znajdujących się na pokładzie. Dla cierpiących na chorobę morską przewidziano możliwość wycieczki zabytkowym parowozem z Gryfic do Niechorza. Linia, którą jeździ parowóz powstała pod koniec XIX wieku, a powolna prędkość poruszania się pojazdy (zaledwie 25 km/h) pozwala na podziwianie krajobrazu.

kolejkaRewal kolej wąskotorowa fot. R.Gauer
Sławogród w Czaplinku jest rodzajem średniowiecznego skansenu tętniącego życiem, gdzie jest okazja spotkać żyjące w zagrodach zwierzęta, uzbrojonych w miecze i dzidy wojów broniących bezpieczeństwa osady oraz niewiasty przechadzające się pomiędzy chatami, ubrane w historyczne suknie.
Osobom, które zamiast zwiedzania wolą usiąść i napić się kawy polecić należy Planet Surface technology and coffee w Szczecinie – miejsce, które łączy w sobie aromat kawy z najnowszą technologią. Stoły w kawiarni zastąpione są komputerami multidotykowymi Microsoft Surface. W kawiarni mogą mieć miejsce zarówno spotkania biznesowe, szkolenia, prezentacje i briefingi jak również zwykłe spotkania dla rodzin i przyjaciół, podczas których podczas picia kawy obejrzeć można wspólnie zdjęcia i filmy.
Będąc w temacie najnowszych technologii wspomnieć należy również o Planetarium Międzyzdroje, gdzie na 7-metrowej kopule zwiedzający mogą podziwiać wyświetlane za pomocą cyfrowego projektora 3D widoki kosmosu.

Tekst: Paweł Sępioł

Zdjęcia: Urząd Gminy Rewal

Chcesz coś sprzedać, a może kupić w niezwykle rozsądnej i korzystnej cenie? Interesują Cię ogłoszenia motoryzacyjne, z zakresu nieruchomości, turystyki, rozrywki, mody i urody? A może w kręgu Twoich zainteresowań znajdują się ogłoszenia o pracę? Jeśli tak, zapewniamy, że trafiłeś pod właściwy adres!
Kontaktpolska24.pl to ogólnopolska baza darmowych ogłoszeń dla każdego. To miejsce stworzone z myślą nie tylko o Twojej wygodzie, ale również Twoich potrzebach i oczekiwaniach. Nie pobieramy opłat za zamieszczanie ogłoszeń, ani ich przeglądanie.

Darmowe ogłoszenia dla Ciebie!

U nas możesz dodać bezpłatne ogłoszenie, jak również znaleźć interesujące okazje. Dzięki nam możesz wynająć komuś mieszkanie lub znaleźć idealne „cztery kąty” dla siebie. Dzięki nam możesz znaleźć praktycznie wszystko: upragnioną pracę nie tylko stałą, ale również dorywczą i sezonową, niańkę do dzieci, kurs języka obcego, itp.

Naszym celem jest upowszechnienie Kontaktpolska24.pl jako prostego i łatwego w użyciu narzędzia, które umożliwia szybkie znajdowanie tego, czego właśnie poszukujesz. Mamy nadzieję, że darmowe ogłoszenia, jakie codziennie dla Ciebie wyświetlamy pomogą Ci zrealizować marzenia, plany i zamierzenia. Możemy śmiało powiedzieć, że dzięki nam i naszym darmowym ogłoszeniom nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale i czas, bowiem wszystko załatwisz w sposób bajecznie prosty, bez konieczności wychodzenia z domu, siedząc wygodnie w ulubionym fotelu.